Skip to content

67 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$647,000
Last Sale Date
Oct 16, 2021

Property Information

Block22.02
Lot18.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class28
Description2SFR1G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,139
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,500
81%
Improvement Value:$103,900
19%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,284+5.9%
2024$13,485+3.1%
2023$13,083+0.8%
2022$12,981+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$647,000
Sq Ft1,139DeedBook 6462, Page 1206Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3436, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1930