Skip to content

87 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block22.02
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class20
Description2S SCB G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,170
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,000
50%
Improvement Value:$526,300
50%
Total Assessment$1,050,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,969+5.9%
2024$26,405+3.1%
2023$25,617+12.6%
2022$22,748+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 5138, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1920