Skip to content

134 Moore StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block22.02
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,824
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$538,000
52%
Improvement Value:$497,000
48%
Total Assessment$1,035,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,562+5.9%
2024$26,020+3.1%
2023$25,244+0.8%
2022$25,047+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6544, Page 1291

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 5912, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1920