Skip to content

130 Moore Street(Block 22.02 Lot 35)Princeton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block22.02
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,758
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,000
52%
Improvement Value:$476,700
48%
Total Assessment$990,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,382+36.6%
2024$19,313+3.1%
2023$18,736+2.2%
2022$18,340+2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$146,000
Sq Ft1,758DeedBook 6462, Page 527Recorded10/28/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$900,000
Sq Ft1,758DeedBook 6398, Page 469Recorded2/27/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1930