Skip to content

116 Moore StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 25, 1991

Property Information

Block22.02
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page124

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,000
50%
Improvement Value:$536,200
50%
Total Assessment$1,072,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,553+5.9%
2024$26,955+3.1%
2023$26,151+0.8%
2022$25,947+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2579, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1910