Skip to content

32 Hawthorne AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 1996

Property Information

Block23.02
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description2S B G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,700
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
88%
Improvement Value:$72,000
12%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,978+5.9%
2024$15,084+3.1%
2023$14,634+0.8%
2022$14,520+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930