Skip to content

38 Hawthorne AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block23.02
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page126

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
56%
Improvement Value:$418,000
44%
Total Assessment$946,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,192+11.0%
2024$22,701+3.8%
2023$21,875+0.8%
2022$21,705+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 5666, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1930