Skip to content

121 Moore StreetPrinceton, NJ 08540

Built 2016

Last Sale Price
$2,525,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block23.02
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page126

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,438
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,000
37%
Improvement Value:$911,100
63%
Total Assessment$1,440,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,350+5.9%
2024$36,204+3.1%
2023$35,124+0.8%
2022$34,850+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,525,000
Sq Ft3,438DeedBook 6574, Page 228Recorded11/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 6211, Page 1534Recorded2/4/2015

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 6120, Page 655