Skip to content

27 Richard CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block23.02
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page126

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,974
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,000
61%
Improvement Value:$253,100
39%
Total Assessment$653,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,142+6.0%
2024$16,169+3.1%
2023$15,679+0.8%
2022$15,555+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft1,974DeedBook 6602, Page 784Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2554, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1985