Skip to content

29 Richard CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$555,625
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block23.02
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page126

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,537
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
59%
Improvement Value:$277,900
41%
Total Assessment$677,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,052+5.9%
2024$17,042+3.1%
2023$16,534+0.8%
2022$16,405+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,625
DeedBook 5936, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1985