Skip to content

152 Bouvant DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Date
May 19, 2011

Property Information

Block2302
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SFR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,625
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,500
46%
Improvement Value:$575,400
54%
Total Assessment$1,070,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,518+5.9%
2024$26,922+3.1%
2023$26,119+0.8%
2022$25,916-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985