Skip to content

945 Stuart RdPrinceton, NJ 08540

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block2303
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,764
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$475,000
60%
Improvement Value:$315,100
40%
Total Assessment$790,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,040+5.9%
2024$19,863-2.3%
2023$20,334+0.8%
2022$20,176+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft2,764DeedBook 6615, Page 1145Recorded1/13/2026

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 2416, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1971