Skip to content

157 Witherspoon StreetPrinceton, NJ 08542

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 7, 1987

Property Information

Block24.01
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S F G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
34%
Improvement Value:$580,600
66%
Total Assessment$879,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,424+5.9%
2024$22,113+3.1%
2023$21,453+0.8%
2022$21,286+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2401, Page 901