Skip to content

36-42 Humbert StPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block25.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class47
Description2S F
Dwellings4
ZoningR4
Sq Footage3,378
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,000
55%
Improvement Value:$333,200
45%
Total Assessment$745,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,845+5.9%
2024$18,734+3.1%
2023$18,175+0.8%
2022$18,034+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,195,000
DeedBook 5685, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1900