Skip to content

19 Greenview AvenuePrinceton, NJ 08542

Built 2019

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 4, 2012

Property Information

Block25.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,332
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,300
36%
Improvement Value:$722,300
64%
Total Assessment$1,136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,268+5.9%
2024$28,574+3.1%
2023$27,722+0.8%
2022$27,506+179.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6163, Page 507

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4731, Page 187