Skip to content

5 Greenview AvenuePrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block25.01
Lot5.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class39
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,302
Acreage50.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
50%
Improvement Value:$388,000
50%
Total Assessment$773,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,585+5.9%
2024$19,433+3.1%
2023$18,853+0.8%
2022$18,707+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft1,302DeedBook 6448, Page 1289Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 6349, Page 449Recorded11/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910