Skip to content

32 Wiggins StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1900
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jul 22, 2025

Property Information

Block25.01
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class21
Description2S ST G5
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,871
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$418,000
38%
Improvement Value:$694,400
62%
Total Assessment$1,112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,623+5.9%
2024$27,966+3.1%
2023$27,131+0.8%
2022$26,920+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,200,000
Sq Ft3,871DeedBook 6598, Page 1727Recorded7/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900