Skip to content

34 Wiggins StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block25.01
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class47
Description2S F G2
Dwellings3
ZoningR4
Sq Footage3,317
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,000
54%
Improvement Value:$348,600
46%
Total Assessment$760,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,255+5.9%
2024$19,121+3.1%
2023$18,551+0.8%
2022$18,407+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 4817, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1930