Skip to content

39 Humbert StPrinceton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block25.02
Lot20.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class47
Description2S F G4
Dwellings3
ZoningR4
Sq Footage2,344
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,500
65%
Improvement Value:$228,600
35%
Total Assessment$647,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,232+5.9%
2024$16,268+3.1%
2023$15,783+0.8%
2022$15,660+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 6416, Page 467Recorded10/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920