Skip to content

15-17 Humbert Street(Block 25.02 Lot 25)Princeton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 16, 2004

Property Information

Block25.02
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class47
Description2S F
Dwellings3
ZoningR4
Sq Footage2,944
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
53%
Improvement Value:$360,100
47%
Total Assessment$763,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,321+5.9%
2024$19,184+3.1%
2023$18,612+0.8%
2022$18,467+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 4925, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1900