Skip to content

32 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 8, 2009

Property Information

Block25.02
Lot36.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class28
Description2SST
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,440
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,000
77%
Improvement Value:$136,400
23%
Total Assessment$595,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,856+5.9%
2024$14,968+3.9%
2023$14,402+0.8%
2022$14,290+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 6018, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1930