Skip to content

48 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1926

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 16, 2008

Property Information

Block25.02
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
56%
Improvement Value:$412,500
44%
Total Assessment$940,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,046+5.9%
2024$23,644+3.1%
2023$22,939+0.8%
2022$22,760+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 5904, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1926