Skip to content

19 Humbert StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Oct 29, 1987

Property Information

Block25.02
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class47
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,392
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,300
72%
Improvement Value:$152,600
28%
Total Assessment$548,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,617+5.9%
2024$13,799+3.1%
2023$13,388+0.8%
2022$13,283+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 2418, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1930