Skip to content

33 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1916

Last Sale Price
$768,152
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block25.03
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class28
Description2S F
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,616
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,000
76%
Improvement Value:$143,500
24%
Total Assessment$600,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,991+5.9%
2024$15,097+3.1%
2023$14,646+0.8%
2022$14,532+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$768,152

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 6296, Page 1654Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 5147, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1916