Skip to content

88 Moore StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$1,558,888
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block25.03
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class20
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,414
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
55%
Improvement Value:$430,700
45%
Total Assessment$952,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,370+5.9%
2024$23,951+3.1%
2023$23,236+0.8%
2022$23,055+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,558,888
Sq Ft2,414DeedBook 6472, Page 1948Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 6200, Page 1612Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 5529, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1928