Skip to content

10 Spruce StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1946

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block26.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
74%
Improvement Value:$137,800
26%
Total Assessment$530,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,135+5.9%
2024$13,344+3.1%
2023$12,946+0.8%
2022$12,845+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6261, Page 355Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6006, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1946