Skip to content

29 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08542

Built 1951

Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block26.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,502
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,900
68%
Improvement Value:$199,700
32%
Total Assessment$614,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,367+5.9%
2024$15,451+3.1%
2023$14,990+6.4%
2022$14,084+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$769,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 6327, Page 854Recorded5/21/2018

Property Sale

Sale
$537,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 6178, Page 126Recorded9/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1951