Skip to content

20 Spruce StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1950

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block26.01
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1S F G3
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,124
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,000
79%
Improvement Value:$109,400
21%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,858+5.9%
2024$13,083+3.1%
2023$12,693+0.8%
2022$12,594+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 6361, Page 1071Recorded3/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950