Skip to content

56-58 Spruce StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2010

Property Information

Block26.01
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class49
Description2SF4G
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage2,744
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
49%
Improvement Value:$419,200
51%
Total Assessment$822,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,895+5.9%
2024$20,670+19.9%
2023$17,246+0.8%
2022$17,112+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930