Skip to content

32 Spruce StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block26.01
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,219
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$401,000
79%
Improvement Value:$107,300
21%
Total Assessment$508,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,536+5.9%
2024$12,779+3.1%
2023$12,397+0.8%
2022$12,301+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft1,219DeedBook 6591, Page 1661Recorded5/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1945