Skip to content

85 Moore StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1925

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 1, 1997

Property Information

Block26.02
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class20
Description2S SCB G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,591
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$527,000
49%
Improvement Value:$541,600
51%
Total Assessment$1,068,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,308+5.9%
2024$26,724+7.5%
2023$24,853+0.8%
2022$24,660+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 3271, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1925