Skip to content

15 Hawthorne AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1923

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 24, 1997

Property Information

Block26.02
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,000
62%
Improvement Value:$319,700
38%
Total Assessment$851,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,521+5.9%
2024$21,261+3.1%
2023$20,627+0.8%
2022$20,466+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 3293, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1923