Skip to content

21 Hawthorne AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1923

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Nov 1, 1985

Property Information

Block26.02
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,000
60%
Improvement Value:$346,000
40%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,301+5.9%
2024$21,998+3.1%
2023$21,341+0.8%
2022$21,175+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923