Skip to content

6 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08542

Built 2007

Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block26.02
Lot42.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page138

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,000
45%
Improvement Value:$507,300
55%
Total Assessment$921,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,534+5.9%
2024$23,161+3.1%
2023$22,471+0.8%
2022$22,295+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2007