Skip to content

42 Ross Stevenson CirclePrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block2601
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,000
44%
Improvement Value:$385,500
56%
Total Assessment$692,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,441+5.9%
2024$17,409+3.1%
2023$16,890+0.8%
2022$16,759+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000