Skip to content

109 Ross Stevenson CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1976

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block2602
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page26

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,800
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
35%
Improvement Value:$589,400
65%
Total Assessment$904,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,084+5.9%
2024$22,737+62.0%
2023$14,039+1.9%
2022$13,782+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,800DeedBook 6513, Page 245Recorded1/24/2023

Property Sale

Sale
$831,700
Sq Ft2,800DeedBook 6457, Page 1645Recorded9/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1976