Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
8-12 Spring StreetPrinceton, NJ 08542
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2019
Property Information
Block27.02
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page135
Building Details
Building Class---
Description3SF
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$711,900
53%
Improvement Value:$638,000
47%
Total Assessment$1,349,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $35,948 | +5.9% |
| 2024 | $33,936 | +3.1% |
| 2023 | $32,924 | +0.8% |
| 2022 | $32,668 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.