Skip to content

54 Tulane Street NPrinceton, NJ 08542

Built 1901

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 13, 1996

Property Information

Block27.02
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page135

Building Details

Building Class49
Description2S B
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,405
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,000
48%
Improvement Value:$636,400
52%
Total Assessment$1,223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,579+5.9%
2024$30,756+30.8%
2023$23,514+0.8%
2022$23,331+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3115, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1901