Skip to content

32 Spring StreetPrinceton, NJ 08542

Commercial

Last Sale Price
$801,000
Last Sale Date
Nov 6, 2003

Property Information

Block27.02
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S SCB
Dwellings1
ZoningCB
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,200
50%
Improvement Value:$371,500
50%
Total Assessment$738,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,672+5.9%
2024$18,571+3.1%
2023$18,017+0.8%
2022$17,877+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$801,000
DeedBook 4663, Page 175