Skip to content

39-43 Witherspoon StreetPrinceton, NJ 08542

Commercial

Last Sale Price
$3,700,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block27.02
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page135

Building Details

Building Class10
Description2450RSF/C1612R
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$746,100
48%
Improvement Value:$794,100
52%
Total Assessment$1,540,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,016+5.9%
2024$38,721+3.1%
2023$37,565+0.8%
2022$37,273+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,700,000
DeedBook 6381, Page 156Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$3,650,000

From:

To:

DeedBook 6198, Page 118Recorded7/22/2014