Skip to content

57 Tulane Street NPrinceton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$1,055,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block27.03
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page135

Building Details

Building Class18
Description2S F G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,000
73%
Improvement Value:$214,000
27%
Total Assessment$801,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,331+5.9%
2024$20,137+7.9%
2023$18,656+0.8%
2022$18,511+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,055,000
DeedBook 6475, Page 1513

Property Sale

Sale
$1,055,000
Sq Ft1,604DeedBook 6475, Page 1513Recorded2/16/2022

Property Sale

Sale
$849,000
DeedBook 5984, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1920