Skip to content

140 Nassau Street(Unit CC1)Princeton, NJ 08542

Commercial

Last Sale Price
$2,248,000
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block27.04
Lot28.11
QualifierCC1
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page135

Building Details

Building Class10
DescriptionUNIT 1 S/GOODYD
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,500
36%
Improvement Value:$900,000
64%
Total Assessment$1,414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,668+5.9%
2024$35,561+3.1%
2023$34,500-8.2%
2022$37,573+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,248,000
DeedBook 6181, Page 787

Property Sale

Sale
$2,248,000

From:

To:

DeedBook 6181, Page 787Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$919,000
DeedBook 4061, Page 245