Skip to content

134-136 Nassau StreetPrinceton, NJ 08542

Commercial

Last Sale Price
$6,900,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block27.04
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page135

Building Details

Building Class10
Description3SSCB 9910 S.F.
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,087,600
45%
Improvement Value:$1,322,700
55%
Total Assessment$2,410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,186-16.3%
2024$76,685+3.1%
2023$74,397+0.8%
2022$73,817+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$6,900,000
DeedBook 6504, Page 1757Recorded10/27/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$2,075,000
DeedBook 3456, Page 173