Skip to content

16 Moore StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block28.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,000
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,000
83%
Improvement Value:$88,700
17%
Total Assessment$511,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,627+5.9%
2024$12,864+3.1%
2023$12,480+0.8%
2022$12,383+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910