Skip to content

35 Park PlacePrinceton, NJ 08542

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 29, 1988

Property Information

Block28.01
Lot18.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class19
Description2S SCB G2
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,984
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,000
65%
Improvement Value:$282,100
35%
Total Assessment$799,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,280+5.9%
2024$20,089+3.1%
2023$19,490+0.8%
2022$19,338+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2472, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1930