Skip to content

182 Nassau Street(Unit C02)Princeton, NJ 08542

Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block28.01
Lot18.04
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class---
DescriptionUNIT 2 .32A
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,045,100
62%
Improvement Value:$639,400
38%
Total Assessment$1,684,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,858+5.9%
2024$42,348+3.1%
2023$41,085+0.8%
2022$40,765-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0