Skip to content

168 Nassau StreetPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block28.01
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class---
Description3SCB 6562 SF
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$959,700
67%
Improvement Value:$475,000
33%
Total Assessment$1,434,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,206+5.9%
2024$36,068+3.1%
2023$34,992+0.8%
2022$34,720+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0