Skip to content

13 Park PlacePrinceton, NJ 08542

Built 1899

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block28.01
Lot5.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class29
Description2SFR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,800
73%
Improvement Value:$177,800
27%
Total Assessment$658,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,222+5.9%
2024$16,258+3.1%
2023$15,773+0.8%
2022$15,650+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6257, Page 1196Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 6103, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1899