Skip to content

14 Moore StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Oct 15, 2007

Property Information

Block28.01
Lot99
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2S F G
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,128
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,000
81%
Improvement Value:$96,200
19%
Total Assessment$519,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,826+5.9%
2024$13,053+3.1%
2023$12,663+0.8%
2022$12,565+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 5743, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1911