Skip to content

45 Vandeventer Avenue(Unit C02)Princeton, NJ 08542

Built 1890

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 13, 2000

Property Information

Block28.02
Lot33.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class35
Description2FL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,300
83%
Improvement Value:$79,200
17%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,077+5.9%
2024$11,401+3.1%
2023$11,061+0.8%
2022$10,975+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3925, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1890